Elektrik Tasarruf Cihazı

Elektrik Tasarruf Cihazlarına Aldanmayın !

Sözde elektrik tasarruf cihazı diye piyasada satılan cihazların bir çok Televizyon kanalında ve internet sitesinde satışı ve reklamı yapılmaktadır.

TEDAŞ ‘ın uyarısı

Bu cihazlardan bir tanesini laboratuvarda öğrencilerimle test ettik.Elde ettiğimiz sonuçlar aşağıdadır. Test sonuçlarını bazı Televizyon kanalları, TSE, Patent Enstitüsü ve üretici firmalarla paylaştım.TV-5 kanalı, yaptığım uyarı üzerine reklamı kesti.

  Türk Patent Enstitüsü’nün Cevabı

Cihazın etiketinde “10 kW = 10 000 W Monofaze Elektrik Tasarruf Cihazı” yazıyor.

Cihazı şebekeye güç analizörü ile bağladığımda;
DENEY SONUÇLARI
Gerilim              V = 235 V
Frekans             f = 50 Hz
Akım                  I = 0,29 A
Güç Katsayısı Cos a= – 0,01 (Kapasitif)
Aktif Güç              P = 1,1Watt
Reaktif Güç         Q = 63 VAr
Görünür Güç       S = 64 VA

Bu test sonuçlarına göre, bu cihaz sadece tek bir kondansatörden iberettir.Kondansatör şebekeden sadece reaktif güç çeker ve test sonuçlarından ( Q = 63VAr ) görülmektedir.

Evimizde kullanılan sayaçlar aktif elektrik enerjisini ölçer (kWh), yani kullandığımız reaktif enerji hiç bir şekilde ölçülemez ve bize ödetilemez. Oysaki tasarruf cihazları bize kullandığımız reaktif enerjiyi yok ederek elektrik faturamızı düşüreceğini vaad etmekteler.

Evlerimizde kullandığımız bulaşık makinası, buz dolabı ve klima gibi motorlu cihazlar bir miktar reaktif enerji kullanırlar. Fakat kullanılan bu reaktif enerji yukarıda bahsedildiği gibi reaktif enerji sayacımız olmadığından faturamıza yansımaz.Konuya duyarlılık göstermenizi ve etrafınızdaki kişileri durumdan haberdar etmenizi tavsiye ederim.